Kwestie związane z edukacją młodzieży reguluje Ustawa o systemie oświaty Dz.U. 1991 Nr 95 poz. 425 z późn. zm.
Zgodnie z Ustawą:
Zakładanie i prowadzenie (...) szkół podstawowych i gimnazjów (...) należy do zadań własnych gmin a szkół ponadgimnazjalnych do zadań własnych powiatu.
art. 5 ust. 5 i 5a Dz.U. 1991 Nr 95 poz. 425
Ponadto Ustawa określa, iż:
Szkołą publiczną jest szkoła, która realizuje w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – również podstawę programową kształcenia w danym zawodzie.
art. 7 ust. 4a Dz.U. 1991 Nr 95 poz. 425
Istotne jest również, iż:
W uzasadnionych przypadkach w szkole publicznej może być (...) zatrudniona osoba niebędąca nauczycielem, posiadająca przygotowanie uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć. Osobę zatrudnia się na zasadach określonych w Kodeksie Pracy.
art. 7 ust. 5 pkt. 1a i 1b Dz.U. 1991 Nr 95 poz. 425
Kształcenie zawodowe odbywa się w zawodach określonych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Lista zawodów określona jest Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 marca 2005 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie standardów wymagań będących podstawą przeprowadzenie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe (Dz.U Nr 66 poz. 66). Lista zawodów obejmuje 108 pozycji. Są na niej m.in.: technik elektryk, technik elektronik, technik mechatronik. Brak jest technika konserwatora i montera urządzeń dźwigowych.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 i ust. 2 Ustawy:
Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania na wniosek właściwych ministrów, określa, w drodze rozporządzenia, klasyfikacje zawodów szkolnictwa zawodowego, z uwzględnieniem klasyfikacji zawodów i specjalności występujących w gospodarce narodowej.
Wniosek właściwego ministra powinien zawierać opis zawodu ze zbiorem umiejętności zawodowych, uzasadnieniem potrzeby kształcenia w tym zawodzie, nazwę i miejsce zawodu w określonej grupie klasyfikacji zawodów i specjalności, a także informację o potrzebach rynku pracy w zakresie danego zawodu oraz opinię organizacji pracodawców reprezentatywnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 2001r o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno – Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego (Dz. U. Nr 100, poz. 1080 z późn.zm)
Drogi kształcenia zawodowego określa art. 9 Ustawy:
1. Zasadnicze szkoły zawodowe
- okres nauczania nie krótszy niż 2 lata i nie dłuższy niż 3 lata,
- uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminu,
- dalsze kształcenie się w trzyletnim technikum uzupełniającym,
- wstęp na studia wyższe.
2. Czteroletnie technika
- uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego,
- uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminu,
- wstęp na studia wyższe,
Nauczanie zawodu opiera się o zatwierdzone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu jednostki modułowe.