20 września 2020 r. minął rok od wejścia w życie ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Przepisy zawarte w tej regulacji mają na celu stworzyć osobom ze szczególnymi potrzebami, czyli głównie osobom z niepełnosprawnościami, czy seniorom warunki do bardziej samodzielnego i komfortowego korzystania m.in. z budynków i usług administracji publicznej.

Aby tak się stało, konieczne jest zaangażowanie podmiotów zobowiązanych ustawą do konsekwentnego wdrażania jej przepisów i podejmowania starań o zwiększanie dostępności. Dlatego Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało ulotkę skierowaną do jednostek samorządu terytorialnego (JST) jako odpowiedzialnych za nadzór na wieloma podmiotami publicznymi, wskazującą istotniejsze przepisy ustawy i wynikające z niej obowiązki pod stronie JST i podmiotów publicznych działających na ich terenie.

Ponieważ w skład Partnerstwa wchodzą także JST, ale też inne podmioty zainteresowane propagowaniem idei dostępności, przekazujemy tę publikację także do Państwa. Zachęcamy do zapoznania się z nią, ale również do szerokiego rozpowszechnia materiału wśród jednostek samorządu terytorialnego z którymi z pewnością Państwo współpracujecie.

Polecamy także śledzenie naszej strony internetowej, gdzie mogą Państwo pogłębić wiedzę na temat samej ustawy, a także inicjatyw realizowanych w Programie Dostępność Plus.

funduszeeuropejskie.gov.pl

Downloads:
(0 votes)

(...)
Obowiązki jednostek samorządu terytorialnego wynikające z ustawy o zapewnianiu dostępności.

Ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami obowiązuje już rok. Jej celem jest poprawa dostępności administracji publicznej, w tym jednostek samorządu terytorialnego. Skorzystają na tym nie tylko osoby ze szczególnymi potrzebami czyli osoby z niepełnosprawnościami, starsze, czy takie które ze względu na okoliczności tymczasowo mają ograniczoną mobilność czy percepcję (np. mają złamaną nogę, są po operacji lub prowadzą wózek dziecięcy). Dostępność pozytywnie odczują wszyscy klienci, a także pracownicy urzędów. Bez względu na to, czy jesteś kierownikiem, koordynatorem dostępności, czy pracownikiem urzędu, pamiętaj o podstawowych obowiązkach w zakresie dostępności, które już obowiązują.

Każdy podmiot publiczny (szkoła, urząd, biblioteka, instytucja kultury, szpital, spółki miejskie) musi spełniać minimalne wymagania w zakresie trzech podstawowych obszarów dostępności, o których mowa w art. 6 ustawy.

Date2020-10-06
File Size 359.27 KB
Download 1 473
Dostępność Plus