Szanowni Państwo!

Kabiny dźwigów osobowych i przystanki są potencjalnie bardzo prawdopodobnym miejscem, w którym zarażenie może mieć miejsce. Również wysokie budynki są podobne do dużych statków wycieczkowych, w których doszło do zakażenia wielu osób obecnym koronawirusem.

Czy moglibyśmy i powinniśmy wyobrazić sobie wysokie budynki jako objęte kwarantanną, jeśli znajdzie się w nich przypadek koronawirusa, podobnie jak statki wycieczkowe?

Winda ze względu na swoją funkcję przewozi dużą liczbę osób w bezpośredniej bliskości i jest doskonałym miejscem, w którym może wystąpić infekcja. CZY LUDZIE POWINNI KORZYSTAĆ ZE SCHODÓW ZAMIAST Z WIND? LUB- czy schody są tak złe?

Na przestrzeni lat firmy zajmujące się produkcją dźwigów osobowych opracowały kilka pomysłów, które mogą zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji, ale wydaje się, że nigdy nie zostały one dopracowane ani wykorzystane w rozwiązaniach komercyjnych i przez klientów. Nadszedł czas, aby ponownie rozważyć tę sytuację, ponieważ szczepy wirusów z pewnością stają się coraz bardziej agresywne, a możliwości pandemii jest teraz w centrum uwagi wielu ekspertów. W obecnym kryzysie tysiące ludzi są poddane kwarantannie. Dotyczy to wszystkich firm i organizacji, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio.

Branża dźwigów i schodów ruchomych przejmując inicjatywę przedstawia ten problem klientom i użytkownikom. Wystarczy pomyśleć o przyciskach w windach, które dotykają tysiące ludzi dziennie. Czy wszyscy powinniśmy nosić rękawiczki przed naciśnięciem przycisku? Czy pasażerowie czekający na pustą kabinę dźwigu osobowego, aby uniknąć zakażenia innych pasażerów, też powinni nakładać maski jak wszyscy jadący windą? Poręcze na schodach ruchomych mogą być wyposażone w systemy samoczyszczące, ale ile z nich zostało zainstalowanych? Wystarczy wziąć pod uwagę liczbę schodów ruchomych i chodników ruchomych na lotniskach, w centrach handlowych i dworcach kolejowych, a ryzyko zanieczyszczenia jest ogromne. Obecnie najprostszym działaniem jest zobligowanie administratorów budynków do codziennego odkażania przycisków i wejść do wind oraz poręczy schodów.

Zagrożenie ze strony obecnego wirusa może zniknąć, ale to tylko kwestia czasu, zanim pojawi się następny. Branża dźwigowa w połączeniu z użytkownikami i klientami zapewnia, że istnieją rozwiązania techniczne i praktyki działania, aby złagodzić następną i następną epidemię zakażeń wirusami lub bakteriami. Słuchając ekspertów medycznych, warto zauważyć, że potrzebne będą różne strategie, aby powstrzymać oba rodzaje infekcji.

Z poważaniem,
Tadeusz Popielas
Sekretarz Generalny
Stowarzyszenia